آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:96941)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:87761)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:75099)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:68211)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: تدبر و فهم سوره قدر:آيا شب قدر؛ارزش ذاتي دارد يا بواسطه نزول قرآن است؟ آيا شب قدر استمرار دارد؟    تدبر و فهم سوره دخان: قران از جانب خداست اما سران کفر از آن روگردانند و نمیخواهند بپذیرند    مشخصات و مشترکات سوره های مرحله ششم نزول چیست؟تشدید مخالفتهای مشرکان و متقابلا افزایش حمایت از قرآن    آيا پدر بدليل قتل فرزند قصاص نميشود؟ بررسي مستندات و دلايل استثناي پدر از حكم قصاص       آخرین رویداد تالار: شما هم به "تقرب" ملحق شويد: گروه جمعي تلاوت قرآن با ترجمه      

توجه

Icon
Error

farhang Offline
#1 ارسال شده : 1398/03/05 02:23:51 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 666
Iran (Islamic Republic Of)

34 تشکر دریافتی در 21 ارسال


نخستین بار که قرآن را به ترتیب نزول سوره¬ها به توصیه آقای مهندس جمال گنجه¬ای و بر اساس فهرست ترتیب نزول تحقيقي ايشان مطالعه کردم، آنرا بسیار شیرین و قابل فهم ونیز بیان¬کنندۀ شرایط آن روز (زمان نزول سوره¬ها) یافتم.

لذا از ان زمان علاوه بر تحقيق بيشتر در محتواي سوره‌ها و استخراج ليست متفاوتي از ترتيب نزول سوره‌ها،

در دوره هاي اموزشي و نيز كانال و گروههاي قران پويان و نيز در مصاحبه با خبرگزاري ها و شبكه قران،بر اين نكته تاكيد كرده ام كه خوبست همه مسلمانان ،يكبار قران را به ترتيب نزول هم مطالعه نمايند.

جهت مطالعه سوره هاي قران به ترتيب نزول، متاسفانه فهرست قطعی از ترتیب نزول سوره¬ها وجود ندارد .فهرستهایی برمبنای روایی یا تحقیقی وجود دارد که دارای اشتراکات و تفاوت¬هایی هستند اما برای نخستین مطالعه، هرکدام از آنها می¬تواند انتخاب شود.


كلمات كليدي:فهرست ترتيب‌ نزول سوره‌ها قرآن
سیدکاظم فرهنگ
ali Offline
#2 ارسال شده : 1398/03/09 10:53:25 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 642

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 13 ارسال
نظرات قران پژوهان و مفسرات مختلف پیرامون اهمیت تفسیر قرآن به ترتیب نزول

محمد عزه دَرْوزَه (۱۹۸۴-۱۸۸۷م)نگارنده التفسير الحديث، دو نوع ترتیب را برای قرآن ضروری می‌داند؛ چینش نخست به صورت قرآن موجود در زمان پیامبر به قصد تأمین مصونیت و برای تلاوت انجام پذیرفته است. در کنار تنظیم موجود، در مقام تفسیر باید سوره‌های قرآن بر اساس ترتیب نزول ساماندهی شود تا بدین وسیله زمینه ورود مفسر در فضای سیره دعوتی و محیط زندگی پیامبر فراهم گردد.

مطالعه قرآن در چنین فضایی به یقین فهم بهتر و دقیق‌ترآیات را در پی دارد. وی در این رابطه می‌گوید:

«زیرا با چنین ساماندهی، پیگیری سیره پیامبر در مقاطع مختلف و پشت‌سر هم امکان‌پذیر می‌گردد، همان گونه که پیگیری و مطالعه شکل‌ها و مراحل تنزیل [آیات] به صورت واضح‌تر و دقیق‌تر، زمینه تحققش فراهم می‌گردد. به وسیله این دو نوع پیگیری، مطالعه‌کننده خود را در فضا، شرایط زمانی و مکانی و جریان مناسبت‌های نزول قرآن و غایت و مفاهیم آن احساس می‌کند و حکمت تنزیل برایش آشکار می‌شود.»
farhang Offline
#3 ارسال شده : 1398/03/18 03:08:47 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 666
Iran (Islamic Republic Of)

34 تشکر دریافتی در 21 ارسال
فوايد و دلايل مطالعه قران به ترتيب نزول سوره ها

حجت¬الاسلام¬ عبدالكريم¬ بهجت¬پور در مقدمۀ تفسير همگام با وحي نيز معتقد است:

«اگر بخواهيم روابط ميان مفاهيم قرآن را كشف كنيم و به نظامي متقن در امر هدايت و تربيت دست يابيم، چاره‌اي جز تلاش در فهم آيات و سوره‌ها در يك سياق نظام‌مند برگرفته از ترتيب نزول سوره‌ها نداريم. به عبارت ديگر در اين سبك، به دنبال كشف علل و چگونگي تعليمات تدوين يافتۀ الهي هستي كه در ترتيب افراد و امت اسلامي به كار رفته و تلاش داريم به فهم نظام‌مند مجموع آيات نازل شده درطول 23 سال دست¬يابيم. تدريج در نزول سوره‌ها و آيات، بسياري از تفاوت‌هايي را كه در بيان و ابلاغ محتواي آياتِ مورد سؤال وجود دارد، پاسخ مي‌دهد!

ريشه‌هاي مشروعيت اين سبك تفسيري را بايد در نزول قرآن بر همين منوال و آموزش و تعليم مفادش توسط پيامبراكرم (ص) جستجوكرد. قرآن قطعاً به طورتدريجي و در ترتيبي غيراز ترتيب فعلي مصحف نازل شد. پيامبراكرم(ص) نيز به تناسب نزول هر دسته از آيات، معاني و مراد آنها را به صحابه تعليم مي‌فرمود.
اصرار بر تفسير به ترتيب زمان نزول به معني اجازۀ تغيير قرآن رسمي مسلمانان و دخل و تصرّف در آن نيست؛ همان¬گونه كه مشروعيت تفسير موضوعي قرآن، به مفهوم اجازۀ تغيير در متن قرآن و جابه‌جايي مصحف رسمي مسلمانان نیست.

ـاهميت و فوائد سبك تفسير به ترتيب زمان نزول:

الف: دخالت دادن سياق ترتيب نزول سوره‌ها در كشف مراد جدّي؛ يادآور بودن قرآن، شرط متذكر شدن از قرآن، توافق قرآن با ديگر كتب آسماني، الهي بودن متن قرآن، معاني والا و محفوظ بودن قرآن از دستبردها، قرائت قرآن

ب: اصلاح برخي از برداشت‌هاي تفسيري؛ رعايت ترتيب طبيعي نزول سوره‌ها و آيات، به ميزاني كه در وسع مفسّرباشد، وي را در فهم مراد جدّي خداوند ياري مي‌‌نمايد و برخي از برداشت‌هاي اشتباه را اصلاح مي‌نمايد. كم شدن احتمالات مربوط به آيات، ازديگرثمرات نگاه تاريخي به آيات قرآن مي‌باشد.

ج. شناخت اصول تحول اسلامي؛ عرضۀ آيات متناسب با آمادگي‌هاي روحي مردم و فرصت‌ها و تهديدهايي كه در اجتماع وجود داشت، به طور طبيعي سلسله‌اي از اصول تحول‌ساز را موجب مي‌گردد كه دانستن آنها ما را بر اسرار توفيقات پيامبراكرم (ص) در راهبري جامعه واقف مي‌سازد.»

سیدکاظم فرهنگ
ali Offline
#4 ارسال شده : 1398/03/22 02:27:13 ب.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 642

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 13 ارسال


مرحوم مهندس مهدي بازرگان در كتاب پا به پاي وحي، تفسير تدبري قرآن برحسب نزول دربارۀ ضرورت و فواید این روش از تفسیر می¬گوید:

«وقتي ما کتاب وحی را به مصداق آیات "وَقرآنا فَرَقْنَاهُ لِتَقْرَأَهُ عَلَی النَّاسِ عَلَی مُکْثٍ وَنَزَّلْنَاهُ تَنزِیلًا" (اسراء 106) "وکَذَلِکَ لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤَادَکَ وَرَتَّلْنَاهُ تَرْتِیلًا" (فرقان32) ورق می¬زنیم، به¬گونۀ روشن¬تر و راحت¬تري هم معـانی و منظورهـاي آیـات و ترجمه و تفسیر فهمیده خواهد شد و هم آگاهی بیشتر به چگونگی تنزیل و ترتیل

قرآن در هماهنگی با رشد یا تعلیم و تربیت آورندۀ آن پیدا کرده، با شیوه دعوت و روش رسالت آشنا می¬شویم و برایمان رمز موفقیت و اعجاز قرآن در اختلاف با شیوه¬ها و روش¬هاي خودمان تا حدود زیادي آشکار می¬گردد.

درحقیقت درس قرآن¬شناسی خواهیم خواند و راه جدیدي براي رسیدن به ایمان و تعلیم و اسلام خواهیم آموخت که زمین تا آسمان بـا روش¬هـاي کلامـی و فلسـفی و منطقـی متداول فرق داشته، چیـزي جـز پیـروي از راه و رهنمـود الهـی در پـرورش و آموزش رسول مکرم ودعوت و هدایت مردم نیست.»
ali Offline
#5 ارسال شده : 1398/03/26 11:25:19 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 642

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 13 ارسال
توصيه به خواندن قران به ترتيب نزول،

" اولین توصیه در باب تفسیر قرآن این است که قرآن به ترتیب نزول خوانده شود. اگر به ترتیب نزول خوانده شود فهم و لذت به¬طور توأمان حاصل می¬شود.
گاه در قرآن در سوره¬اي به موضوعي به اجمال اشاره شده سپس در سوره¬های بعدی تفصیل و توضیح آن داده می¬شود، و مگر تفسیر غیر از توضیح و معنی کردن است؟
اما خواندن به ترتیب رایج این خاصیت را ندارد و خواننده لذت نمی¬برد و ضمناً به سهولت نمی¬فهمد و... بی اغراق، رعایت ترتیب نزول درتفسیر قرآن بیش از 50٪ کار را آسان می¬کند.

می¬گویند «تعرف الاشیاء باضدادها» یعنی چیزها را از روی ضدّ آنها می¬توان شناخت، و ما از این باب می¬گوئیم که عدم رعایت ترتیب نزول دو نوع ضرر دارد. یک نوع ضرر عینی و یک نوع ضرر عدم¬النفع."

از كتاب اموزش روش تفسير آقاي جمال گنجه اي
Guest
#6 ارسال شده : 1398/04/02 02:05:12 ب.ظ
Guest

رتبه: Guest

گروه ها: Guests
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 687

14 تشکر دریافتی در 13 ارسال


خب اگه قرار بود ما سوره ها رو به ترتیب نازل شده مطالعه کنیم خب قرآن هم باید همینجوری می بود دیگه
farhang Offline
#7 ارسال شده : 1398/04/03 09:33:01 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 666
Iran (Islamic Republic Of)

34 تشکر دریافتی در 21 ارسال

سلام بر شما
و سپاس از توجهتون


مستحضريد كه قرانهاي موجود در زمان عثمان،باين شكل بصورت مصحف در آمده است.

اكثريت علما معتقدند كه ترتيب سوره ها بر اساس نظر همان كميته جمع مصحف چيده شده
و دليل قاطعي براينكه پيامبر يا خداوند چنين ترتيبي را فرموده باشند نداريم.


توضيحات بيشتر در كتب علوم قراني از جمله كتاب ايت الله معرفت،قابل مطالعه است
سیدکاظم فرهنگ
admin Offline
#8 ارسال شده : 1398/07/14 09:06:12 ق.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 378

7 تشکر دریافتی در 7 ارسال

جهت مطالعه مراحل مختلف نزول سوره ها و ليستهاي مختلف ترتيب نزول سوره ها به لينك زير مراجعه نماييد:

تحقيقات جديد در ترتيب نزول سوره هاي قران
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2020, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.062 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi