logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:173228)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:135746)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:125983)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:92267)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: ضروري دين چيست؟ ايا انكار ضروريات دين، موجب كفر و قتل فرد ميشود؟    ترجمه تدبر و فهم سوره حج    انتشار کتاب فرهنگ قرآن اموز و دانلود رایگان فایل دیجیتال آن    حقوق بشر در اسلام : نقاط مثبت و منفي اعلاميه جهاني حقوق بشر چيست؟             

توجه

Icon
Error

SAGHI Offline
#1 ارسال شده : 1392/05/07 01:05:43 ب.ظ
SAGHI

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member
تاریخ عضویت: 1390/03/30
ارسالها: 102

تشکرها: 1 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

سوره عنکبوت

هدایتی که نصیب هر کس نمی شود


وَ الَّذِینَ جَاهَدُواْ فِینَا لَنهَْدِیَنهَُّمْ سُبُلَنَا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ(69- عنکبوت)

كسانى كه در راه ما جهاد كنند ما آنها را به طرق خویش هدایت مى‏كنیم، و خداوند با نیكوكاران است‏.

«مجاهدة» یعنى به كار بردن آخرین حد وسع و قدرت در دفع دشمن که بر سه قسم است: جهاد با دشمن ظاهرى، جهاد با شیطان و جهاد با نفس.(1) «جاهَدُوا فِینا؛ جهادشان همواره در راه ماست‏» کنایه از این است كه جهادشان چه در راه عقیده و چه در راه عمل در امورى است كه متعلق به خداوند متعال است.

« سُبُلَنَا؛ راه‏هاى خدا» عبارت است از راه ‏هایى كه آدمى را به سوى او هدایت و به او نزدیك مى‏كند؛ چون به عنوان مثال وقتى مى‏گویند این راهِ سعادت است، معنایش این است كه: این راه به سعادت ختم مى‏شود.(2)

نکته قابل توجه اینکه هدایتی که در آیه آمده است از جنس هدایت ابتدایی که همه انسانها از آن برخوردارند نیست. هدایت ابتدایی همان نشان دادن راه در ابتدای کار است که این هدایت ابتدایی با فرستادن پیامبران و بیان احکام الهی در مورد تمام انسانها محقق می شود.

از این مرحله به بعد کسانی که طبق آن برنامه های عمل کردند و قدری در مسیر خدا حرکت کردند هدایت ویژه الهی شامل حال آنها می شود که این می شود هدایت مضاعف(3). مؤید این تفسیر اشاره به معیت یا همان همراهی اختصاصی(4) است که در جمله بعد آمده است.

سوره روم

عاقبت گنهکاری که توبه نکند

ثُمَّ كاَنَ عَاقِبَةَ الَّذِینَ أَسَُواْ السُّوأَى أَن كَذَّبُواْ بَِایَاتِ اللَّهِ وَ كاَنُواْ بهَِا یَسْتَهْزِءُونَ(10- روم)

سرانجام كسانى كه اعمال بد انجام دادند بجایى رسید كه آیات خدا را تكذیب كردند، و از آن بدتر به استهزاء و مسخره كردن آن برخاستند.

این آیه هشداری است به کسانی که بعد از لغزش و گناه به مسیر حق بر نگشته و توبه نمی کنند. کسانی که با توبه بعد از گناه، جانشان را شستشو نمی دهند در اثر تراکم گناه بر جانشان کم کم به مرحله ای می رسند که امیدی به بازگشتشان نیست و آن زمانی است که کارشان از کذب به تکذیب برسد. اینان کسانی اند که تا دیروز برخلاف دستور دین عمل می کردند و امروز منکر اصل دین اند.

گناه مانند جذام به مرور روح ایمان را مى‏خورد و آن را از بین مى‏ برد تا كار به جایى مى‏رسد كه سر از تكذیب آیات الهى در مى‏آورد؛ از آن هم فراتر رفته و او را به تمسخر پیامبران و آیات الهى وامى‏دارد. به این مرحله که رسید دیگر هیچ اندرز و انذارى در او مؤثر نیست و جز تازیانه عذاب الهى، راهى باقى نمى ‏ماند


حقیقت این است که گناه بی توبه رفته رفته سر از کفر درمی آورد. برای نمونه اگر سالهای قبل روزه نمی گرفت و گناهکار بود چون توبه نکرد و این گناهان در او انباشته شد حرف امسال او این است که: «ای بابا چه دینی چه روزه ای دلت پاک باشه!» بی تردید اگر کسی این سخن را بگوید و به آن باور داشته باشد کافر است؛ کفری که محصول تجمع گناهانی به ظاهر ساده است.


سیل و زلزله ای که ما می سازیم

ظَهَرَ الْفَسَادُ فىِ الْبرَِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَیْدِى النَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعْضَ الَّذِى عَمِلُواْ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ(41- روم)

به سبب اعمال زشتى كه مردم به دست خود مرتكب شدند، فساد و تباهى در خشكى و دریا نمودار شد تا خداوند كیفر برخى از آنچه را که انجام داده‏ اند به آنان بچشاند؛ شاید از گناه و طغیان‏ برگردند.

مراد از فساد در زمین، مصایب و بلاهایى عمومى است كه منطقه ای را فرا گرفته و مردم را نابود مى‏ كند؛ مانند زلزله، قحطى، بیماریهای واگیردار، جنگها و غارتها؛ خلاصه هر بلایى كه نظام آراسته و صالح جارى در عالم را بر هم ‏زند و زندگی خوش انسانها را از بین ببرد.
آیه شریفه می فرماید: این فساد ظاهر در زمین، بر اثر اعمال مردم است؛ یعنى به خاطر شركى است كه مى‏ ورزند، و گناهانى است كه مى‏ كنند.(6)

چند نکته:

1. این آیه مخصوص به یك زمان و یا به یك مكان و یا به یك واقعه خاص نیست(7) در نتیجه مراد از « الْبرَِّ وَ الْبَحْرِ » همان معناى معروف است كه همه روى زمین را در بر می گیرد.

2. این آیه ناظر به پیامد دنیوى گناهان و چشاندن اثر بعضى از آنها (نه همه آنها) در دنیاست و نسبت به عذاب و پیامدهای اخروى گناهان ساكت است.

3. اینكه فرمود: « بَعْضَ الَّذِى عَمِلُواْ؛ بعض اعمالشان را» به این جهت است که خداوند متعال از بیشتر گناهان آنها صرف نظر كرد و فرمود: «وَ ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصِیبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَیْدِیكُمْ وَ یَعْفُوا عَنْ كَثِیرٍ».(8)

4. هر كار نادرست چه در مقیاس محدود و چه گسترده، عكس العمل نامطلوبى دارد مانند اینکه دروغ، سلب اعتماد مى‏كند و خیانت در امانت، روابط اجتماعى را بر هم مى‏زند و این همان رابطه گناه و فساد است که این آیه به آن اشاره دارد.(9)

5. از روایات اسلامى استفاده مى‏شود كه آثار شوم بسیارى از گناهان، حداقل از نظر طبیعى شناخته شده نیست؛ مثلا در روایات آمده است: قطع رحم، عمر را كوتاه و خوردن مال حرام، قلب را تاریك و زنا سبب کوتاهی عمر و کمی روزى می شود.(10)


عده ای که امیدی به هدایتشان نیست

وَ مَا أَنتَ بِهَدِ الْعُمْىِ عَن ضَلَالَتِهِمْ إِن تُسْمِعُ إِلَّا مَن یُؤْمِنُ بَِایَاتِنَا فَهُم مُّسْلِمُونَ(53- روم)

و تو نمى‏ توانى كوردلان را از گمراهى‏شان نجات دهی. فقط كسانى سخن تو را مى‏شنوند كه ایمان به آیات ما آورده و در برابر حق تسلیم‏اند.

قرآن کریم غیر از حیات و مرگ بدنی و همچنین شنوایى و بینایى ظاهرى، نوع دیگرى از حیات و مرگ، دید و شنود را مطرح می کند که هم فراتر از نوع مادی و ظاهری آن است و هم سعادت یا بدبختى انسان به آن بستگی دارد.

در فرهنگ قرآن، سعادت انسان در گرو ایمان و عمل صالحی است که انسان بر اساس دستورات وحی و فطرت انجام می دهد.(11) دریافت آموزه های وحیانی از فرستادگان الهی هم تنها در صورتی ممکن است که دریافت کننده صاحب گوش درونی شنوا و روح ایمانی زنده باشد و اگر کسی در اثر گناه و پلیدی گوش باطنش کر شد و روح ایمانش مُرد(12)؛ دیگر امیدی به هدایت او توسط فرستادگان حق نخواهد بود؛ هر چند هدایتگری مانند رسول خدا صلی الله علیه و آله بخواهد او را هدایت کند؛ چون او ابزار لازم برای سعادت را به سوء اختیار خود از دست داده است؛ بنابراین امکان هدایت او دیگر وجود ندارد.در مقابل کسانی که روح تسلیم و ایمان در آنها زنده است و گوش و چشم دل به گناه کر و کور نکرده اند در برابر ندای وحی و فطرت تسلیم اند و همین امر سبب سعادت و خیری عاقبت آنها می شود. بر این اساس خدا به پیامبرش توصیه می کند که این قدر مشغول این گونه افراد سست عنصر نشو و غم بى ایمانیشان را مخور؛ اینها به آیات ما ایمان نمى‏آورند و در آنها تعقل نمى‏كنند؛ چون اینان مردگانى كر و كورند و تو نمى‏توانى چیزى به ایشان بفهمانی و هدایتشان كنى؛ تو تنها كسانى را مى‏ توانی هدایت ‏كنى كه به آیات ما ایمان داشته باشند؛ یعنى در این جهت‏ها تعقل كنند و تصدیق نمایند.(13)


احترام همیشه؛ اما اطاعت تا مرز حرام


وَ إِن جَاهَدَاكَ عَلىَ أَن تُشْرِكَ بىِ مَا لَیْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَ صَاحِبْهُمَا فىِ الدُّنْیَا مَعْرُوفًا (15- لقمان)

و اگر پدر و مادر تلاش كردند تو چیزى را شریك من قرار دهى كه از آن آگاهى ندارى، از آنان اطاعت مكن‏ ولی در دنیا رفتار شایسته ای با آنها داشته باش.

از این آیه دو دستور مهم درباره رفتار با والدین دیده می شود:

1. اطاعت از پدر و مادر تا جایی رواست که نافرمانی خدا نشود. پس اگر پدر یا مادری انسان را امر به ترک واجب یا انجام معصیتی کردند انسان حق ندارد و نباید به حرف آنها گوش دهد.

2. احترام به پدر و مادر زمان و مکان نمی شناسد. بر همه لازم و واجب است که در همه حال آنها را تکریم کند و احترام بگذارد حتی در آن لحظه ای که آنها او را به ترک واجب یا انجام معصیتی امر کرده اند و سر باز می زند هم نباید کم ترین بی احترامی نسبت به آنها کند.(14)


یکی از دلایل عذاب در دنیا

وَ لَنُذِیقَنَّهُم مِّنَ الْعَذَابِ الْأَدْنىَ‏ دُونَ الْعَذَابِ الْأَكْبرَِ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ(21- سجده)

و بى‏تردید آنان را از عذاب نزدیك‏تر [در دنیا] که غیر از عذاب بزرگ‏تر [در قیامت‏] است مى‏چشانیم، باشد كه [از فسق و فجور دست برداشته و به سوی خدا] برگردند.

از این آیه به دست می آید که خداوند بندگان نافرمانش را قبل از وقوع قیامت به سختی و فشاری از قبیل قحطى و مرض و جنگ و خونریزى و امثال آن مبتلا می کند تا شاید به خود آیند و از شرك و لجبازیشان توبه نمایند و به سوى او برگردند.(15)

البته باید به این نكته توجه داشت كه در این دنیا عذابهایى وجود دارد كه به هنگام نزول آن، درهاى توبه بسته مى‏شود که به آن عذاب استیصال گفته می شود؛ یعنى مجازاتهایى كه براى نابودى اقوام سركش به هنگامى كه هیچ وسیله بیدارى در آنها مؤثر نگردد نازل مى‏شود که این نوع عذابها از بحث این آیه خارج است.(16)
پی نوشت ها :

(1) المفردات ص208

(2) المیزان ج16 ص151

(3) آیه 7 سوره محمد صلی الله علیه و آله

(4) المیزان ج16 ص152

(5) ر.ک به نمونه ج16 ص374

(6) علامه طباطبایی (ره) در آیه 96/اعراف و نیز در مباحث نبوت جلد دوم المیزان، ثابت می کند که بین اعمال مردم و حوادث عالم رابطه مستقیم هست كه هر یك متاثر از صلاح و فساد دیگرى است.

(7) به دلیل به ظاهر الفاظش که عام هستند. المیزان ج16 ص195

(8) آنچه از مصائب به شما مى‏رسد به خاطر كارهایى است كه خودتان كردید و این در حالی است که خدا از بسیارى از گناهانتان گذشت مى‏كند. 30/شوری

(9) تفسیر نمونه ج16 ص456

(10) مانند این روایت که نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: فِی الزِّنَا خَمْسُ خِصَالٍ یَذْهَبُ بِمَاءِ الْوَجْهِ وَ یُورِثُ الْفَقْرَ وَ یَنْقُصُ الْعُمُرَ وَ یُسْخِطُ الرَّحْمَنَ وَ یُخَلِّدُ فِی النَّار ؛ زنا پنج ضرر دارد: آبرو را می برد؛ باعث فقر می شود؛ عمر را کوتاه می کند؛ خشم خداوند را بر می انگیزد و انسان را در جهنم جاودان می گرداند. کافی ج5 ص542

(11) آیات 71 سوره احزاب و 9 سوره شمس

(12) آیه 35 سوره انعام

(13) ر.ک به المیزان ج16 ص 204

(14) آیه 23 سوره اسراء

(15) المیزان ج16 ص264

(16) ر.ک به نمونه ج17 ص

کلمات کلیدی:نکات جزء بیست ویک هدایت والدین عذاب فساد جهاد توبه

ویرایش بوسیله کاربر 1402/01/23 03:27:06 ب.ظ  | دلیل ویرایش: key words

farhang Offline
#2 ارسال شده : 1399/02/25 02:10:55 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 987
Iran (Islamic Republic Of)

47 تشکر دریافتی در 28 ارسال
نکات کلیدی و پیام های مهم جزء بیست و یک قران

جزء 21 شامل ادامه سوره عنکبوت، سوره های روم، لقمان، سجده و 30 ایه از سوره احزاب است.

زندگی واقعی شما در اخرت است نه دنیا

وَمَا هَٰذِهِ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌ وَإِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوَانُ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ 64-عنکبوت
فولادوند : ﺍﻳﻦ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺩﻧﻴﺎ ﺟﺰ ﺳﺮﮔﺮﻣﻰ ﻭ ﺑﺎﺯﻳﭽﻪ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺣﻘﻴﻘﻰ ﻫﻤﺎﻧﺎ [ﺩﺭ] ﺳﺮﺍﻯ ﺁﺧﺮﺕ ﺍﺳﺖ ﺍﻯ ﻛﺎﺵ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﺴﺘﻨﺪ

در تفسیر المیزان به خوبی این دنیا و عاقبت فانی آن و همچنین سرای باقی وصف شده است:
ﻛﻠﻤﻪ" ﻟﻬﻮ"، ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﻯ ﻫﺮ ﭼﻴﺰ ﻭ ﻫﺮ ﻛﺎﺭ ﺑﻴﻬﻮﺩﻩ ﺍﻯ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻛﺎﺭ ﻣﻬﻢ ﻭ ﻣﻔﻴﺪﺵ ﺑﺎﺯ ﺑﺪﺍﺭﺩ، ﻭ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﺳﺎﺯﺩ، ﺑﻨﺎ ﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﻣﺼﺎﺩﻳﻖ ﻟﻬﻮ، ﺯﻧﺪﮔﻰ ﻣﺎﺩﻯ ﺩﻧﻴﺎﺳﺖ، ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺁﺩﻣﻰ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺯﺭﻕ ﻭ ﺑﺮﻕ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺁﺭﺍﻳﺶ ﻓﺎﻧﻰ ﻭ ﻓﺮﻳﺒﻨﺪﻩ ﺧﻮﺩ ﺍﺯ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺑﺎﻗﻰ ﻭ ﺩﺍﺋﻤﻰ ﺑﺎﺯﻣﻰ ﺩﺍﺭﺩ، ﻭ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﻭ ﺳﺮﮔﺮم ﻣﻰ ﻛﻨﺪ. ﻭ ﻛﻠﻤﻪ" ﻟﻌﺐ"، ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﻯ ﻛﺎﺭ ﻭ ﻳﺎ ﻛﺎﺭﻫﺎﻯ ﻣﻨﻈﻤﻰ ﺍﺳﺖ ﺑﺎ ﻧﻈﻢ ﺧﻴﺎﻟﻰ ﻭ ﺑﺮﺍﻯ ﻏﺮﺽ ﺧﻴﺎﻟﻰ ﻣﺜﻞ ﺑﺎﺯﻳﻬﺎﻯ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ، ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺩﻧﻴﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﻃﻮﺭ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻯ ﻟﻬﻮ ﺍﺳﺖ، ﻫﻤﻴﻦ ﻃﻮﺭ ﻟﻌﺐ ﻧﻴﺰ ﻫﺴﺖ، ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻓﺎﻧﻰ ﻭ ﺯﻭﺩﮔﺬﺭ ﺍﺳﺖ. ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺁﺧﺮﺕ، ﻛﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺩﺭ ﺁﻥ ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺎ ﻛﻤﺎﻟﺎﺕ ﻭﺍﻗﻌﻰ ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﺍﺯ ﺭﺍﻩ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﻭ ﻋﻤﻞ ﺻﺎﻟﺢ ﻛﺴﺐ ﻛﺮﺩﻩ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ، ﺑﻘﺎﻳﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻓﻨﺎﻳﻰ ﺑﺎ ﺁﻥ ﻧﻴﺴﺖ، ﻟﺬﺗﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﻟﻢ ﺁﻣﻴﺨﺘﻪ ﻧﻴﺴﺖ، ﺳﻌﺎﺩﺗﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﻘﺎﻭﺗﻰ ﺩﺭ ﭘﻰ ﻧﺪﺍﺭﺩ، ﭘﺲ ﺁﺧﺮﺕ ﺣﻴﺎﺗﻰ ﺍﺳﺖ ﻭﺍﻗﻌﻰ ".

چه جهادى اعظم از مجاهدت در فهم كتاب خدا؟
وَ الَّذِینَ جَاهَدُواْ فِینَا لَنهَْدِیَنهَُّمْ سُبُلَنَا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ(۶۹- عنکبوت)
كسانى كه در راه ما جهاد كنند ما آنها را به طرق خویش هدایت مى ‏كنیم، و خداوند با نیكوكاران است‏.

قرآن به تمامى افرادى كه در راه خدا مجاهدت مى¬كنند مژده داده كه ايشان را به راههاى خود هدايت مى¬كند و فرموده: (و الذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا) آن¬وقت در مهم¬ترين جهادشان كه همانا فهم كلام پروردگارشان است، ايشان را هدايت نكند؟ چه جهادى اعظم از مجاهدت در فهم كتاب خدا؟ و چه سبيلى بهتر از سبيل قرآن بشر را بسوى او هدايت مي¬كند؟! "علامه طباطبایی، تفسیر المیزانعادت به تشکر و شکرگزاری
وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْناً عَلى‌ وَهْنٍ وَ فِصالُهُ فِي عامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَ لِوالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ «14»لقمان
"و ما انسان را درباره‌ى پدر و مادرش سفارش كرديم، مادرش او را حمل كرد، در حالى كه هر روز ناتوان‌تر مى‌شد، (و شير دادن) و از شير گرفتنش در دو سال است، (به او سفارش كرديم كه) براى من و پدر و مادرت سپاس گزار، كه بازگشت (همه) فقط به سوى من است".
به بهانه آن كه كارى، وظيفه‌ى طبيعى فردى است، نبايد از سپاس و احسان او، شانه خالى كنيم. (باردارى ، امرى طبيعى است، ولى ما مسئوليّت داريم كه به مادر احترام گذاريم و از زحمات او قدردانى كنيم).

نكوهش فخر فروشي و خودبرتربيني
جمله إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ در سوره هاي لقمان و حديد بكاررفته است.
هم چنين بطور مشابه در آيه 36 سوره نسا بيان شده است:إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ من كان مُخْتَالا فَخُورا
"كلمه (مختال ) به معناى كسى است كه دستخوش خيالات خود شده، و خيالش او را در نظر خودش شخصى بسيار بزرگ جلوه داده، در نتيجه دچار به كبر گشته، از راه صواب گمراه شده است، و كلمه (فخور) به معناى كسى است كه زياد افتخار مى كند، و اين دو صفت يعنى اختيال - خيال زدگى - و كثرت فخر از لوازم علاقمندى به مال و جاه، و افراط در حب آن دو است." تفسیر المیزان


اصلی کلی در تسهیل تکالیف همه مخاطبان پیام الهی
وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ فِيمَا أَخْطَأْتُم بِهِ وَلَكِن مَّا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا {5}
و در آنچه اشتباها مرتكب آن شده‏ايد بر شما گناهى نيست ولى در آنچه دلهايتان عمد داشته است[مسؤوليد] و خداست كه همواره آمرزنده مهربان است {5}

بیان باورها و رفتارهای دورویان و مرددان در صحنه های سخت اجتماعی

آیات12-20 سوره احزاب به توصیف رفتار و نشانه های منافقان و افراد سست ایمان در جنگ احزاب میپردازد:
1-گفتند خدا و رسول ،ما را فریب دادند و وعده های دروغ دادند.
2-گروهی از منافقان، افرادی را که برای جنگ و همراهی با پیامبر حضور یافته بودند دلسرد و منصرف میکردند و می گفتند برگردید. در شهر بمانید. این صحنه خطرناک جای شما نیست. از این گروه با" معوقین"یا بازدارندگان یاد شده است.
3-گروهی برای عدم حضور در جنگ، بدروغ بی حفاظ بودن خانه و تنهایی خانواده شان را بهانه کردند و از پیامبر اجازه خواستند.
4-ایمانشان بقدری سست وظاهری بود که اگر شهر توسط کفار تصرف میشد و به بازگشت به کفر دعوت میشدند، درنگ نمی کردند. و حال آنکه با بیعت با پیامبر متعهد شده بودند از دشمن فرار نکنند.
ای پیامبر به این افراد فراری از مرگ و جنگ، بگو این فرار سودی به حال شما ندارد و تمتع و زندگی دنیوی شما کوتاه است. خدا شما و معوقین را می شناسد و به نیات و رفتار شما آگاه است

در سوره آل عمران ایه 154 در ماجرای جنگ احد نیز به افرادی که شهدا را سرزنش کردند و گفتند اگر با ما در شهر می ماندید کشته نمی شدید، نهیب زد که:حتی اگردر برجهای محکم هم باشید آنها که مرگشان فرارسیده در مقاتل خود حضور می یافتند. لذا ترس از مرگ نباید مانعی از انجام وظیفه و تکلیف باشد.

5-اینها در جنگها و صحنه های تهدید کننده جان و مالشان شرکت نمی کنند جز اندکی. بنابراین از عدم همراهی آنها با خودتان ناراحت نباشید. چرا که کمک موثری نمیکنند.
6- بر شما (و پیروزی ها و موفقیتهایی که بدست آورید و غنایمی که مالک میشوید) بخیل اند.
7-کاملا ترسو هستند.در جنگ و صحنه عمل،از شدت ترس چشمانشان مانند فرد بی هوش ،خیره میشود.
8-پس از رفع خطر و اطمینان از امنیت ،شما (مومنان واقعی و رزمندگان جنگ) را سرزنش میکنند که بخاطر غنایم و حرص مال رفتید !!
9- ترس در عمق جانشان ریشه دارد. اگر بار دیگر هم جنگ شود و سپاه دشمن شهر را محاصره کند، ارزو میکنند که در شهر نباشند و در بادیه های اطراف مدینه باشند و از انجا فقط اخبار شما را بشنوند. هرچند اگر در شهر هم باشند، جز اندکی قتال نمی کنند.
10-اینها در واقع ایمان نیاورده اند و خدا هم اعمالشان را نمی پذیرد و این کار برای خدا ممکن و آسان است.


سیدکاظم فرهنگ
سمیرا گودرزی Offline
#3 ارسال شده : 1400/02/14 04:22:25 ق.ظ
سمیرا گودرزی

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1399/06/17
ارسالها: 114
Iran (Islamic Republic Of)
مکان: تهران

🌹🌹مودت بین زن و شوهر، از نشانه های الهی


💠🔆 وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ «21/روم»

🌱و از جمله نشانه‌های او این است که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفريد تا در کنارشان آرام گيريد و بين شما دوستی و دلسوزی نهاد، بي‌ترديد در اين [عشق و ايثار] بس نشانه‌هاست برای مردمی که تفکر مي‌کنند.

🌟🌺مودّت را دوستی ترجمه مي‌کنند، ولی دوستی ميان زن و شوهر را در زبان فارسی «عشق» مي‌نامند، هر چند اين واژه، که در اصل عربی است، در قرآن نيامده و در قرون بعدی با تغييرات زبانی و تحول معنائی واژه‌ها جايگزين واژة «حُبّ» و وارد ادبيات اسلامی شده است. اما «رحمت»، مرحله بالاتری از عشقِ ناشی از غرايز جنسی و دوستي‌های دوطرفه است. رحمت نوعی دلسوزی و ايثار است که ذاتی و يکطرفه مي‌باشد.

🌟🌺ما عادت کرده‌ايم نشانه‌های خدا را در عالم کهکشان‌ها و ابعاد نجومی دور از خود بيابيم، اما در اين آيه خدا را در پديده عشق و ايثار ميان همسران نشان مي‌دهد! البته همه آدميان غرايز جنسی و مِهر و محبت با همسر را کم و بيش تجربه کرده‌اند، اما به ندرت متوجه منشاء پيدايش عشق و ايثار و پديد آورنده آن مي‌شوند، تنها با تفکر است که مي‌توان به انشاء کننده آن پی برد.

🌟🌺ياد خداوند مايه‌ى آرامش دل و روح است، «بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» «1» و همسر مايه‌ى آرامش جسم و روان. «أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها»


✨همسر بايد عامل آرامش باشد نه مايه‌ى تشنّج و اضطراب. «لِتَسْكُنُوا إِلَيْها»

✨هدف از ازدواج، تنها ارضاى غريزه‌ى جنسى نيست، بلكه رسيدن به يك آرامش جسمى و روانى است. «لِتَسْكُنُوا إِلَيْها»

✨رابطه‌ى زن و مرد، بايد بر اساس مودّت و رحمت باشد. «مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً» (مودّت و رحمت، عامل بقا و تداوم آرامش در زندگى مشترك است.)📚برگرفته از تفسیر آقاے بازرگان و تفسیر نور┄═❁🍃❈🌸❈🍃❁═┄

ویرایش بوسیله کاربر 1403/01/12 11:01:08 ق.ظ  | دلیل ویرایش: ویرایش متن

pakizeh1sadat Offline
#4 ارسال شده : 1400/02/14 11:26:41 ق.ظ
pakizeh1sadat

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, students, member
تاریخ عضویت: 1397/09/13
ارسالها: 168
مکان: Qom

1 تشکر دریافتی در 1 ارسال
🌸همواره خدا را باخلاص بخوانیم مانند مسافر مضطر در کشتی

💮🔶وَ إِذا غَشِيَهُمْ مَوْجٌ كَالظُّلَلِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ فَمِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَ ما يَجْحَدُ بِآياتِنا إِلَّا كُلُّ خَتَّارٍ كَفُورٍ «32»لقمان


🔹و هرگاه موجى (خروشان در دريا) همچون ابرها (ى آسمان) آنان را بپوشاند، خدا را با طاعتى خالصانه مى‌خوانند، پس چون خداوند آنان را به خشكى (رساند و) نجات دهد، بعضى راه اعتدال پيش گيرند (و بعضى راه انحراف)، و جز پيمان‌شكنانِ ناسپاس، آيات ما را انكار نمى‌كنند.

👈- قطع اميد از اسباب عادى، يكى راه های رسیدن به اخلاص است

🔶💮اخلاص آن است كه كارى صد در صد براى خدا باشد.
اگر مكان نماز را براى غير خدا انتخاب كنيم، مثلًا در جايى بايستيم كه مردم ما را ببينند و يا دوربين ما را نشان دهد.
اگر زمان عبادت را براى غير خدا انتخاب كنيم، مثلًا نماز را در اوّل وقت بخوانيم تا توجّه مردم را به خود جلب كنيم.
اگر شكل و قيافه‌اى كه در آن نماز مى‌خوانيم، براى غير خدا باشد، مثلًا عبايى به دوش بگيريم، گردنى كج كنيم، در صداى خود تغييرى بدهيم و هدفى جز رضاى خدا داشته باشيم، در همه‌ى اين موارد، نماز باطل است و به خاطر رياكارى، گناه هم كرده‌ايم.

💮🔶به بيانى ديگر، اخلاص آن است كه تمايلات و خواسته‌هاى نفسانى، طاغوت‌ها و گرايش‌هاى سياسى و خواسته‌هاى اين و آن را در نظر نگيريم، بلكه انگيزه‌ى ما تنها يك چيز باشد و آن اطاعت از فرمان خدا و انجام وظيفه.

اگر بدانيم تمام عزّت‌ها، قدرت‌ها، رزق و روزى‌ها به دست اوست، هرگز براى كسب عزّت، قدرت و روزى به سراغ غير او نمى‌رويم.

🌸💫براستى رسيدن به اخلاص جز با امداد الهى امكان ندارد.

📚تفسیر نمونه

ویرایش بوسیله کاربر 1403/01/12 11:01:54 ق.ظ  | دلیل ویرایش: ویرایش

ali Offline
#5 ارسال شده : 1400/02/15 08:58:35 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, Administrators, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 1,827

تشکرها: 4 بار
29 تشکر دریافتی در 29 ارسال

نكات مهم و كليدي هر جزء قران

از سال گذشته، هر روز فايل صوتي كوتاهي توسط اقاي سيدكاظم فرهنگ از نكات مهم هر جزء يا محتواي كلي سوره هاي آن جزء در كانال قران پويان و گروه تقرب ارسال ميشود.

با توجه به استقبال كاربران عزيز

لينك دانلود اين فايلها در سايت نيز ارسال ميشود

جزو 21، مروری بر سوره عنکبوت و نکات آن،


https://quranpuyan.com/f...rehankabut%20farhang.mp4

ali Offline
#6 ارسال شده : 1401/02/03 10:57:20 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, Administrators, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 1,827

تشکرها: 4 بار
29 تشکر دریافتی در 29 ارسال

نکات کلیدی و برگزیده جزء بیست و یک بصورت تصویری

جهت مشاهده با نام کاربری خود وارد سایت شوید

و یا به صفحه اینستاگرام قران پویان مراجعه نمایید

https://www.instagram.com/quranpuyan/
ali تصاویر زیر را ارسال کرده است:
211.jpg (89kb) تعداد دانلود 0 بار.

شما نمی توانید ضمائم را ببینید/دریافت کنید. ثبت نام کنید.
Azam.pormaye Offline
#7 ارسال شده : 1402/01/23 04:45:02 ق.ظ
Azam.pormaye

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1394/12/17
ارسالها: 651
Iran (Islamic Republic Of)

تشکرها: 7 بار
31 تشکر دریافتی در 31 ارسال
غم روزی را نخورید!
خدا روزی کوچکترین جنبندگان را هم فراموش نمی کند

💠وَ كَأَيِّنْ مِنْ دَابَّةٍ لا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُها وَ إِيَّاكُمْ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

🌱چه بسیار جنبندگانی وجود دارند که نمی‌توانند روزی‌شان را به دوش کشند و آن را ذخیره کنند. خدا(ست که) به آنان و شما روزی می‌دهد، و اوست که بسیار شنوا و داناست. عنكبوت - ۶۰

💠اللهُ یَبسُطُ الرِّزقَ لِمَن یَشاءُ وَ یَقدِر اِنَّهُ بِکُلِ شَیءِِ عَلِیمٌ.
عنکبوت/۶۲
🌱خداوند بر هر که بخواهد گشایش می دهد یا تنگ می گیرد، زیرا او به هر چیزی داناست!

🔷قرآن می‌گويد غم روزی را نخوريد و ننگ ذلت و اسارت را نپذيريد، روزی‌رسان خدا است، نه تنها شما كه" بسيارند جنبندگانی كه حتی نمی‌توانند روزی خود را حمل كنند و هرگز ذخيره غذايی در لانه خود ندارند، و هر روز نو روزی نو می‌خواهند، اما خدا آنها را گرسنه نمی‌گذارد و روزی می‌دهد، و همو شما را نيز روزی می‌بخشد" (وَ كَأَيِّنْ مِنْ دَابَّةٍ لا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُها وَ إِيَّاكُمْ‌).

🔷‏در ميان جنبندگان و حيوانات و حشرات گذشته از انسان انواع كمی هستند كه همچون مورچگان و زنبوران عسل مواد غذايی خود را از صحرا و بيابان به سوی لانه حمل و ذخيره می‌كنند، و غالبا" گنجشك روزی" هستند، يعنی هر روز جديد بايد به دنبال روزی تازه‌ای بروند، و مليونها ميليون از آنها در اطراف ما در نقاط دور و نزديك، در بيابانها و اعماق دره‌ها، و بر فراز كوه‌ها، و درون درياها وجود دارند كه همه از خوان نعمت بيدريغش روزی می‌خورند.

🔷‏و تو ای انسان كه از آنها برای به دست آوردن روزی و ذخيره كردن با هوش و تواناتری چرا اين چنين از ترس قطع روزی به زندگی آلوده و ننگين چسبيده‌ای؟ و زير بار هر ظلم و ستم و خواری و مذلت می‌روی؟
تو هم از درون اين محدوده زندگی تنگ و تاريك خود بيرون آی و بر سر سفره گسترده پروردگارت بنشين و غم روزی مخور!
در آن روز كه به صورت جنين ضعيف و ناتوانی در شكم مادر محبوس بودی و هيچكس حتی پدر و مادر مهربانت به تو دسترسی نداشتند پروردگارت تو را فراموش نكرد، و آنچه را نياز داشتی دقيقا در اختيار تو گذاشت، امروز كه موجودی توانا و نيرومندی، و از آنجا كه رسانيدن روزی به نيازمندان فرع آگاهی از وجود و نيازشان است
در پايان آيه تاكيدی می‌كند:" او است شنوا و دانا" (وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ‌).
👈‏سخن همه شما را می‌شنود، و حتی زبان حال شما و همه جنبندگان را می‌داند از نيازهای همه بخوبی با خبر است و چيزی از دائره علم بی‌پايان او پنهان نيست.

📚تفسیر نمونه

༻🍃‌🌸🍃༺
farhang Offline
#8 ارسال شده : 1403/01/13 12:52:46 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 987
Iran (Islamic Republic Of)

47 تشکر دریافتی در 28 ارسال

لجبازي و پافشاري در انكار #حقيقت، بزرگترين ظلم در قران

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللَّهِ كَذِبًا أَوْ كَذَّبَ بِالْحَقِّ لَمَّا جَاءَهُ أَلَيْسَ فِي جَهَنَّمَ مَثْوًى لِلْكَافِرِينَ ﴿۶۸﴾سوره عنکبوت
"و کیست ستمکارتر از کسی که دروغی را بر خدا ببندد ( چيزي را كه خدا نفرموده باو نسبت دهد يا چيزي را كه خداوند فرموده،تكذيب و از خدا قطع انتساب نمايد) یا #حق را زمانی که به سویش آمد #تکذیب کند؟ آیا در دوزخ جایگاهی برای کافران نیست؟"

♦از منظر قرآن،تکذیب یا عدم واکنش به #حقیقت و اخبار صادق که مستحق تصدیق و تایید هستند ،هم #ظلم محسوب میشود.
#تکذیب وبي توجهي به #حقیقت (بسته به ماهیت ومحتوای ان) می تواند #ظلم به خدا،خود یا دیگران باشد.
👈👈 پس هر وقت متوجه شدید که خبری صدق است و یا به #حقیقت واقعه ای پی بردید ویا فهمیدید که نظر و قضاوت قبلی شما اشتباه بوده و
واقعیت چیز دیگری است ،انرا بپذیرید و پافشاری بر اشتباه نکنید که #ظالم خواهید بود و هر چه دیرتر انرا تصدیق کنید و واکنش مناسب نشان دهید ، #ظلمتان بیشتر خواهد بود. 😔
👈این مهم بویژه برای والدین، همسران، مربیان، علما، مسئولین فرهنگی، سیاسی و رسانه ها اهمیت بیشتری دارد.

#نصرت و #یاری خداوند از #مومنان
فَانْتَقَمْنا مِنَ الَّذِينَ أَجْرَمُوا وَ كانَ حَقًّا عَلَيْنا نَصْرُ الْمُؤْمِنِينَ «47»روم
پس، از كسانى كه مرتكب جرم شدند #انتقام گرفتيم، و (مؤمنان را يارى كرديم كه) يارى مؤمنان حقّى است بر عهده‌ى ما.
👈در اين آيه چهار برنامه و سنّت الهى مطرح شده است:
✔️سنّت فرستادن پيامبر.
✔️سنّت معجزه داشتن انبيا.
✔️كيفر مجرمان.
✔️نصرت مؤمنان‌
🔹انتقام از مجرم، يكى از مصاديق نصرت مؤمنان است. «فَانْتَقَمْنا مِنَ الَّذِينَ أَجْرَمُوا- نَصْرُ الْمُؤْمِنِينَ»
🔹پيروزى مؤمنان، وعده‌ى قطعى خداوند است. (گرچه در ظاهر شهيد شوند ولى به هدفشان مى‌رسند.) «كانَ حَقًّا عَلَيْنا»
📚تفسیر نور
♦♦با اطمینان به نصرت خدا و همراهی و همدلی با مظلومان #غزه، زمینه ساز قطع ظلم و فجایع انسانی باشیم.


✅ نشانه های مومنان: #راز_ونیاز_شبانه با رب و انفاق روزانه
إِنَّمَا يُؤْمِنُ بِآيَاتِنَا الَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِهَا خَرُّوا سُجَّدًا وَسَبَّحُوا بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ ﴿۱۵﴾ سوره سجده
تنها كسانى به آيات ما مى‏ گروند كه چون آن [آيات] را به ايشان يادآورى كنند سجده‏ كنان به روى درمى‏ افتند و به ستايش پروردگارشان تسبيح مى‏ گويند و آنان بزرگى نمى‏ فروشند (۱۵)
تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ ﴿۱۶﴾
پهلوهايشان از خوابگاهها جدا مى‏ گردد [و] پروردگارشان را از روى بيم و طمع مى‏ خوانند و از آنچه روزيشان داده‏ ايم انفاق مى كنند (۱۶)
تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ در بيشتر روايات و كلمات مفسران، به برخاستن از بستر برای اداء #نماز_شب تفسير شده است.
در این لیالی ارزشمند، التماس دعا🙏
سیدکاظم فرهنگ
ali Offline
#9 ارسال شده : 1403/01/14 10:43:05 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, Administrators, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 1,827

تشکرها: 4 بار
29 تشکر دریافتی در 29 ارسال

#تشکر و شکرگزاری چيست؟
وَ لَقَدْ آتَيْنا لُقْمانَ الْحِكْمَةَ أَنِ اشْكُرْ لِلَّهِ وَ مَنْ يَشْكُرْ فَإِنَّما يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ «12»لقمان
و ما به لقمان حكمت داديم، كه شكرخدا را به جاى آور
🌸و هر كس شكر كند، همانا براى خويش شكر كرده؛
و هر كس #كفران كند (بداند به خدا زيان نمى‌رساند، زيرا) بى‌ترديد خداوند بى‌نياز و ستوده است.

🔹نعمت ويژه، #شكر_ويژه مى‌طلبد. آتَيْنا لُقْمانَ الْحِكْمَةَ ... اشْكُرْ لِلَّهِ‌
🔹#شكر #نعمت‌هاى_خداوند، به سود خود انسان است. «وَ مَنْ يَشْكُرْ فَإِنَّما يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ» چنانكه در جاى ديگر مى‌خوانيم: «لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ»

پيرو سئوال يكي از مخاطبان درخصوص اينكه شكر چيست، نكاتي ارايه ميشود:


1-﴿وَهُوَ الَّذِي أَنشَأَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةً قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ﴾
شكر تنها به اين نيست كه كسي بگويد «الحمد لله»
شكرِ اصلي, صرفِ نعمت است در راهي كه خداي سبحان اين نعمت را براي آن راه مشخص كرده است و انسان را راهنمايي كرده در بخشهايي از قرآن كريم فرمود ما با اينكه به اينها چشم و گوش داديم به اينها عقل داديم اينها از چشمشان استفاده نكردند از گوششان استفاده نكردند .
ايت اله جوادي املي

2-کفر، ناسپاسي، ناديده گرفتن و ضايع کردن نعمت است. و شکر، سپاسگزاري از نعمت دهنده، به زبان آوردن آن و بهره‌برداري عملي از نعمت با رضايت صاحب نعمت مي‌باشد. در معناي ريشه‌اي شکر، نوعي فزوني و زيادت است. اين واژه در زبان عربي در موارد: چشمه پُر آب، گاو پر شير و آسمان پر باران به کار برده مي‌شود که تماماً دلالت بر برکت داشتن و رشد و توسعه و استفاده بهينه از نعمت مي‌کند.


تفسير بازرگان

3-شکر ، یک عمل است ، نه حرف :

شکرگزار واقعی کسی است که به هر نعمتی ، پاسخی عملی می دهد ، تصور نکن صرف اینکه بگویی خدا را شکر ، و هیچ اقدامی عملی نداشته باشی ، شاکر گشته ای ، شاکر ، مقامی والاست و از اسماءالله است ، و دقیقاً از این روست که می گویم یک عمل است ، زیرا کلام خداوند ، عین عمل اوست ، خداوند در قرآن می فرماید :
اِعمَلُوا آلَ داوودَ شُکراً و قَلِیلٌ مِن عِبادیَ الشَّکُورُ( سبأ / 13 )
ای خاندان داوود ، به شکر ، عمل کنید ، که اندکی از بندگان من شاکرند.

عمل به شکر ، استفاده ی درست از نعمت ، خدمت به خلق خدا ، و برخوردار کردنشان است ، عمل به شکر ، توسعه ی نعمات و برکات الهی است ، و اینگونه است که هر نعمت ، متناسب با شکرگزاری عملی تو ، بیش از پیش می گردد ، فزونی یافته و وعده ی الهی : ( لَاَزِیدَنَّکُم ) تحقق می یابد.
یک انسان شاکر ، مفت خور نیست ، او هر نعمتی را چه مادی و چه معنوی ، با بهترین پاسخ عملی پاس می دارد ، زیرا چنین خصلتی را از پروردگارش آموخته است ، بسیاری تصور کرده اند که این فقط انسان است که باید نسبت به خداوند شاکر و سپاسگزار باشد ، ابداً اینطور نیست ، خداوند مهربان خود شاکر و قدردان است ، چه او اصلِ معرفت و حقیقتِ شکر و سپاس است ، محال است کسی خدمتی خالصانه و صادقانه داشته باشد و خداوند نسبت به او شاکر و قدردان نباشد شاکر و شکور ، از اسماء اوست ، چنین خدایی هیچ کار خیری را اگرچه کوچک به نظر رسد ، بی جواب نمی گذارد ، این خصلت ذاتی اوست : و کانَ اللهُ شاکِراً عَلِیماً


اقاي مسعود رياعي

4-خداوند در سوره نمل به موارد متعدد شکر گزاری حضرت سلیمان اشاره می فرماید :


⚛ 1- شکر در مقابل علم (آیه 15)،
وَ لَقَدْ آتَيْنا داوُدَ وَ سُلَيْمانَ عِلْماً وَ قالا الْحَمْ‌دُ لِلَّهِ الَّذِي فَضَّلَنا عَلى‌ كَثِيرٍ مِنْ عِبادِهِ الْمُؤْمِنِينَ 《15》
و به راستى به داوود و سليمان دانشى (ويژه) عطا كرديم، و آن دو گفتند:
ستايش، مخصوص خداوندى است كه ما را بر بسيارى از بندگان مؤمنش برترى بخشيد.

✴️ 2- شکر از طریق به یاد داشتن منبع نعمت خویش (که خداوند باشد) بازاء نعمت علم خاص و قدرت و سلطنتش (آیه 16)،
وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُدَ وَ قالَ يا أَيُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنا مَنْطِقَ الطَّيْرِ وَ أُوتِينا مِنْ كُلِّ شَيْ‌ءٍ إِنَّ هذا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِينُ «16»
و سليمان وارث داوود شد و گفت: اى مردم! زبان پرندگان به ما تعليم داده شده، و از هرچيز به‌ما عطا گرديده؛ قطعاً اين (بخشش) همان برترى و امتياز روشن است.

⚛ 3- دعا برای درخواست توفیق شکر و عمل صالح در مقابل نعمت سلطنت (آیه 19)،
فَتَبَسَّمَ ضاحِكاً مِنْ قَوْلِها وَ قالَ رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَ عَلى‌ والِدَيَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صالِحاً تَرْضاهُ وَ أَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبادِكَ الصَّالِحِينَ «19»
پس (سليمان) از سخن اين مورچه با تبسّمى خندان شد و گفت:
پروردگارا! به من الهام كن (و توفيق ده) كه نعمتى كه به من و به والدينم بخشيده‌اى شكر كنم و عمل صالحى كه آن را مى‌پسندى انجام دهم و در سايه‌ى رحمت خود، مرا در زمره‌ى بندگان شايسته‌ات وارد كن.

✴️ 4- ذکر نعمت و شکر در مقابل آن پس از خودآگاهی در خصوص قدرت خاص و سلطنتی که یافته بود (آیه 40).
قالَ الَّذِي عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْكِتابِ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَنْ يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِنْدَهُ قالَ هذا مِنْ فَضْلِ رَبِّي لِيَبْلُوَنِي أَ أَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ وَ مَنْ شَكَرَ فَإِنَّما يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ رَبِّي غَنِيٌّ كَرِيمٌ《40》
(اما) کسى که دانشى از کتاب (آسمانى) داشت گفت: «پیش از آن که چشم بر هم زنى، آن را نزد تو خواهم آورد»! و هنگامى که (سلیمان) آن (تخت) را نزد خود ثابت و
پابرجا دید گفت: «این از فضل پروردگار من است، تا مرا آزمایش کند که آیا شکر او را به جا مى آورم یا کفران مى کنم؟! و هر کس شکر کند، به نفع خود شکر مى کند; و هر کس کفران نماید (به خویش زیان نموده، که) پروردگار من، غنى و کریم است»!
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2024, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.290 ثانیه ایجاد شد.