آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:92188)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:86609)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:72859)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:67445)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: در ایه 87 سوره حجر،منظور از سبع من المثانی چیست؟ ایا سوره حمد است؟    آيا شيوع بيماريهاي واگيردار مثل کرونا عذاب خداست؟ یا امتحان است؟    تدبر و فهم سوره حجر:فاصدع بما تومر یعنی چه؟ آیا آغاز علنی شدن دعوت بوده است؟    رعايت نظافت و بهداشت: توصيه به پاكي و طهارت       آخرین رویداد تالار: موفقیتهای اموزشی ترویجی قرآن پویان در سال 1398      

توجه

Icon
Error

maghrebi Offline
#1 ارسال شده : 1396/07/09 10:25:30 ق.ظ
maghrebi

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member
تاریخ عضویت: 1393/12/23
ارسالها: 42
Iran (Islamic Republic Of)

2 تشکر دریافتی در 2 ارسال
🔵چرا سوره فجر را سوره امام حسین ( ع ) نامیده اند ؟

🔴معرفی این سوره به عنوان سوره امام حسین به خاطر این است که مصداق بارز #نفس‌مطمئنه ‌ای است که در آخرین آیات سوره آمده است.

امام صادق ( ع ) به اصحاب خود فرمود: سوره فجر را در نمازهای واجب و مستحب خود قرائت کنید که این سوره به حضرت امام حسین اختصاص دارد... مقصود از نفس مطمئنه آن حضرت و شیعیان او است ». (۱)

در توجیه و تحلیل تطبیق سوره مذکور بر امام(ع) گفته شده است: «ائمه معصومین(علیهم السلام) از این جهت این سوره را سوره حسین نامیده اند که 👈قیام و شهادت آن حضرت درتاریکی طغیان مانند #طلوع‌فجر، منشا حیات و حرکت گردید. خون پاک او و یارانش به زمین ریخت و نفوس مطمئنه آنها با فرمان «ارجعی» و با خشنودی به سوی پروردگار شتافت ... تا از این الهام و جوشش، نور حق در میان تاریکی‌ها بدرخشد و راه حیات با عزت باز شود و پایه های ظلم و طغیان بی پایه گردد و طاغیان را دچار خشم و نفرین کند .»(۲)

البته در این سوره آیه «و لیالی عشر» است که باز به آن حضرت مرتبط است.

حضرت صادق فرمود: «الفجر هو القائم و لیال عشر الائمة من الحسن الی الحسن و الشفع امیرالمؤمنین و فاطمه ( ع ) و الوتر هو الله وحده لاشریک له ؛
مراد از فجر وجود مقدس حضرت قائم(ع) و «#لیالی‌عشر» امامان از امام حسن مجتبی(ع) تا امام عسکری(ع)‌اند و #شفع امیرمؤمنان و حضرت فاطمه(ع) می‌باشد و مراد از #وتر خداوند یکتا است».(۳)


حميد فغفور مغربي
—-------------------------------------------------------------------------------
پی‌نوشت‌ها:
۱. بحارالانوار، ج۲۴، ص ۹۳.
۲. پرتوی از قرآن،‌سید محمود طالقانی، ج۴، ص ۶۷، با تلخیص.
۳. البرهان فی تفسیر القرآن، سید هاشم بحرانی،‌ج۴، ص ۴۶

کلمات کلیدی: امام حسین فجر قران
حمید فغفور مغربی
محسن Offline
#2 ارسال شده : 1396/07/09 10:51:26 ق.ظ
محسن

رتبه: Member

گروه ها: member
تاریخ عضویت: 1390/07/05
ارسالها: 24

1 تشکر دریافتی در 1 ارسال
سوره‌ی مبارکه‌ی فجر در روایات ما، در ارتباط با وجود مقدّس امام حسین(علیه السّلام) مطرح شده است

در سوره‌ی فجر قرآن کریم در آخرین آیه از نفس مطمئنه یاد می‌کند که گفتند در این سوره و در این آیه ، آیه‌ی سی‌ام این آیه که از نفس مطمئنه سخن می‌گوید ناظر بر وجود مقدّس حضرت سالار شهیدان(سلام الله علیه) است.

نفسی که آن‌چنان در مقام اطمینان بود که نوشتند در روز عاشورا هر چه کار سخت‌تر می‌شود امام چهره‌ی برافروخته‌تری پیدا می‌کردند و وقتی که اصحاب از این وضع امام شگفت‌زده هستند ، که هر چه کار سنگین‌تر می‌شود چهره برافروخته‌تر است و آثار آرامش الهی در امام بیشتر دیده می‌شود.

حضرت خطاب کردند به آن‌ها فرمودند که «صَبْراً بَنِي الْكِرَام‏»[2] ای خاندان کرامت شما هم اندکی صبر کنید ، مرگی که شما در پیش رو دارید جزء پلی که شما را از مشکلات و مصائب دنیا و همّ و غم دنیا به نعیم جاویدان بهشت رضوان الهی برساند چیز دیگری نیست.

این‌ها حالت اطمینان نفس از امام به اصحاب سرایت کرد. در وضعی قرار گرفتند که در روز عاشورا در شهادت مسابقه می‌دادند و عاشقانه به سوی مرگ و شهادت و رحلت از دنیا می‌رفتند. این مرحله‌ی از اطمینان و آرامش اگر در مؤمن پیدا بشود یا بارقه‌ای از این حالت اگر در اهل ایمان پیدا بشود زندگی آن‌ها دگرگون خواهد شد، دنیا رنگ دیگری پیدا می‌کند. شیفته و مفتون زندگی دنیا نخواهند شد.

تاریخ زندگی امام حسین(علیه السّلام) و تاریخ عاشورا از جهات مختلفی برای ما درس است ، یک جهت نیست. تنها جهت سیاسی و اجتماعی نیست گرچه او هم است. از جهت نگاهی که به زندگی دنیا باید داشته باشیم . از جهت این‌که ما به سوی نزدیک شدن به حالت نفس مطمئنه حرکت بکنیم. این‌ها درس‌های گوناگونی است که از عاشورای امام حسین(علیه السّلام) گرفته می‌شود.

[2]- بحار الانوار، ج 6، ص 154.

ما دنیا را مستقل نگاه می‌کنیم، برای ما اشکال پیش می‌آید که چرا چنین مشکلاتی در زندگی است. برای بعضی اصلاً سؤال است که خدا چرا در زندگی دنیا این‌قدر رنج و شکنج قرار داده است.حالا یا تعبیر بنده‌ی خدای دیگری بود که خدایا این همه برای چه آفریدی؟ کم می‌آفریدی و خوب آن را می‌آفریدی. از این حرف‌ها گاهی متدیّنین هم می‌زنند ،

در آیات مختلف قرآن اصل آفرینش دنیا را می‌فرماید که برای تشکیل یک کلاس درس بود. «إِنَّا جَعَلْنا ما عَلَى الْأَرْضِ زينَةً لَها لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً»ما آنچه را که بر روی زمین است آفریدیم و زیب و زیور زمین قرار دادیم، چرا؟ برای این‌که شما را بیازماییم که کدام یک بهتر عمل می‌کنید. یعنی ما یک معرکه‌ی امتحان به راه انداختیم ، شما را هم که به دنیا آوردیم برای همین است

همه را هم امتحان می‌کند. اولیاء خود را هم می‌آورد سر این میز امتحان می‌نشاند ، از امام حسین(علیه السّلام) بالاتر داریم؟
خدا با امام حسین(صلوات الله و سلام علیه) چه کرد؟ بعد آن روزی که فرمودند که مرگ به دنبال ما است ، در یکی از خطبه‌ها آخرین جمله‌ی ایشان این است «رِضَى اللَّهِ رِضَانَا أَهْلَ الْبَيْتِ»[12] آنچه خدا خشنود باشد ، ما اهل بیت هم از آن خشنود می‌شویم ، ما تسلیم مقدّرات خدا هستیم.

زندگی دنیا آزمون است ، نعمت دنیا برای امتحان است ، مشکلات آن هم برای آزمون است. درجاتی که اهل ایمان در قبال ابتلائات می‌گیرند بسیار بالا است.

بخش هایی از سخنرانی محرم سال 1386
سیدمحسن میرباقری
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2020, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.040 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi